Okruh kolem vodní nádrže Nové Mlýny

 • Trasa výletu: okruh ze Strachotína přes Dolní Věstonice, Brod nad Dyjí a Pasohlávky
 • Celková délka cyklotrasy: 25 km
 • Terén: rovinatý
 • Vhodné pro cyklovozíky: ano

Uvedené informace jsou platné ke dni vzniku článku, aktuální stav cesty a značení se může časem změnit. Pokud zjistíte, že údaje v článku jsou neplatné, moc uvítáme, když nám nahlásíte změny na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., děkujeme.

Popis

Auto zaparkujeme v obci Strachotín. Jedeme přes přehradu, těsně před Dolními Věstonicemi odbočíme doprava na cyklostezku podél nádrže (cyklotrasa 5174). Po chvíli s opatrností přejedeme přes frekventovanou hlavní silnici. Polní cestou zamíříme do Brodu nad Dyjí. Dostaneme se na druhou stranu vodní nádrže a dojedeme do Pasohlávek. Lze pokračovat podél vodní nádrže, ale my cyklotrasu 5174 opustíme a směřujeme po silnici k rybníku Vrkoč.

Za přejezdem přes hlavní silnici objevíme restauraci s venkovním posezením a dětským koutkem. Před obcí Ivaň zahneme doprava a jedeme po cyklostezce podél řeky Jihlavy. Asi po dvou kilometrech odbočíme doleva opět na cyklotrasu 5174, přejedeme most přes Jihlavu a následně i řeku Svratku. K cyklotrase se přidá žlutá turistická značka, která nás zavede až do Strachotína. Odtud máme pěkný pohled na zříceninu hradu Děvičky a Děvín.

Ve Strachotíně vidíme podél cesty spoustu vinných sklípků. Celá trasa je po rovině a není problém ji projet s cyklovozíkem.

Zajímavosti

Nové Mlýny

Nové Mlýny je soustava tří přehradních vodních nádrží pod Pálavou (Horní Mušovská, Střední Věstonická, Dolní Novomlýnská) na řece Dyji.

Do 70. let minulého století nejrozsáhlejší lužní krajina ve střední Evropě byla radikálně pozměněna vodohospodářskými úpravami (výstavba nádrží, narovnání toků), jenž usilovaly o zamezení každoročně se opakujících záplav a snahou byla i další intenzifikace zemědělské velkovýroby. Horní nádrž slouží pro závlahy a rekreaci. Střední nádrž je vyhlášena přírodní rezervací s umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků, na jednom byl zachován románsko gotický kostel sv. Linharta, který představuje jediný pozůstatek po zatopené vsi Mušov. Dolní nádrž se využívá pro rekreaci, závlahy a výrobu elektřiny. Nové Mlýny jsou oblíbeným místem ke koupání, rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě.

Fotogalerie

Nové mlýny, v pozadí Děvičky a Děvín
Nové mlýny, v pozadí Děvičky a Děvín
Nové mlýny
Nové mlýny

Další tipy kam s dětmi v okolí

Výstup na Děvičky (Dívčí hrady)

Výstup na Děvičky (Dívčí hrady)
 • Trasa výletu: z Dolních Věstonic na zříceninu Děvičky (Dívčí hrady)
 • Celková délka trasy: 5 km
 • Terén: kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: ne
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Mandloňovou stezkou na rozhlednu Hustopeče

Mandloňovou stezkou na rozhlednu Hustopeče
 • Trasa výletu: okruh z Hustopečí Mandloňovou naučnou stezkou na rozhlednu Hustopeče
 • Celková délka trasy: 9 km
 • Terén: mírně kopcovitý
 • Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu
 • Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: odrážedla

Výškový profil trasy

Nejnižší / nejvyšší bod: 164 m / 193 m

Průměrné stoupání / klesání: 1.4 % / 1.3 %

Trasa výletu na mapě

Zobrazit mapu v plné velikosti

Na podrobné mapě je zobrazena trasa výletu a další tipy na výlet v okruhu 25 km.

Locus Map

Zobrazit výlet v aplikaci Locus Map (pouze na zařízení Android)

KML soubor

Stáhnout KML soubor s trasou a popisem výletu

KML soubor

Vytisknout mapu s popisem výletu

Mobilní mapová aplikace

 

Mobilní mapová aplikace

V mapové aplikaci Locus Map pro Android lze nahrávat turistické a cyklistické balíčky obsaující všechny výlety z vybrané oblasti včetně tras, popisů, fotografií a zajímavostí v blízkosti trasy a následně lze vše používat offline! Aplikace je ke stažení na Google Play.

google play128

Instalovat aplikaci Locus Map

help

Použití aplikace

Free Joomla! template by L.THEME